طراحی دفاتر کار

شرکت هاورث (که در زمینه طراحی و ساخت مبلمان اداری فعالیت می کند)، تحقیقاتی را در زمینه ارتباط میان طراحی فضاهای کاری و میزان احساس رضایتمندی کارکنان، انجام داده است. طبق این تحقیقات، طراحی اصولی و درست دفاتر کار، می تواند به افزایش میزان احساس شادمانی و آرامش کارکنان کمک شایانی کند. مایکل اونیل (سرپرست تیم تحقیقات شرکت هاورث) می گوید: بررسی ها نشان می دهند که اصول خاصی در طراحی وجود دارد که شما به کمک آنها، می توانید احساس شادی و رضایتمندی کارکنانتان و بالطبع میزان کارایی آنان را ارتقاء بخشید.

امروزه ما شاهد یک تغییر نگرش اساسی درمحیط های کاری هستیم. به نظر می رسد افراد در گذشته، بیشتر از امروز معتقد به تفکیک فضای کار و زندگی خود از هم بودند، اما نسل جدید تمایل بیشتری به ترکیب زندگی شخصی و کار خود دارند. دفاتر کار در گذشته، صرفا برای افزایش عملکرد کارکنان در جهت سودآوری هرچه بیشتر، طراحی می شدند؛ اما امروزه علاوه بر رشد و افزایش بهره وری کارکنان در طراحی یک دفتر کار، به نکاتی از قبیل سلامت جسمی و روحی افراد شاغل در آن محل، نیز اهمیت داده می شود. و این به دلیل ان است که مفهوم و ماهیت کار و محل کار در حال تغییر است.

اونیل و تیم تحقیقاتی همراهش اقدام به تحقیق و بررسی در این زمینه کردند که چگونه محیط کار محلی سرشار از شادی و پر از معنا و مفهوم برای افراد باشد، به جای آنکه صرفا به عنوان یک ماشین بیروح اقدام به تولید نماید؟ آنها برای یافتن جواب این سوال، اقدام به بررسی بیش از 2000 دفتر کار در سرتاسر آمریکا نمودند.

طبق تحقیقات آنها،  طراحی محیط کار از دو راه متفاوت می تواند به افزایش حس شادمانی کارکنان کمک کند:

1. با افزایش حس ارزشمندی افراد در محیط های کاری:  هنگامی که صاحبان یک شرکت به طراحی و دیزاین درست  و اصولی محیط داخلی دفتر خود اهمیت می دهند، باعث برقراری ارتباطی خوب بین کارمندان و شرکت شده و به آنها این حس را میدهد که شرکت برای آنها ارزش قائل شده است ومراقب آنهاست.

2. با کمک به افراد برای داشتن تمرکز بهتر و بیشتر روی کار خود:   زمانی که فضای کاری یک دفتر کار بر طبق نیاز کاری افراد آن شرکت و با رعایت اصول درست، طراحی و اجرا شده باشد، افراد می توانند تمرکز کافی را حین انجام وظایف محوله داشته باشند و کارها را به بهترین نحو به انجام برسانند و این قطعا به افزایش میزان رضایتمندی افراد در محیط کار کمک میکند. تمرکز را می توان با راهکارهای مختلفی افزایش داد، برای مثال اینکه به کارمندان اجازه دهیم با توجه به نحوه ی راحتی خود، محیط کار خود را چیدمان کنند و در واقع اجازه دهیم تا محیط کار خود را کنترل کنند.

این تحلیل ها نشان میدهد که یک طراحی مناسب و قابل فهم در نحوه استفاده از فضا چگونه میتواند به کارکنان بفهماند که چگونه ارزشمند هستند و البته خوانایی فضای کار میتواند نقش مهمی را در بهبود فضای کار بازی کند. این خوانایی به این معناست که فضا باید قابل فهمیدن باشد و به طور مستقیم باید نحوه استفاده از فضا را دریافت. فضای کار روشن و خوانا به گونه ای است که به راحتی میتوان بقیه را دید و پیدا کرد. طوری که چیدمان قابل فهم باشد و فضا و مبلمان به طور مشخص، نحوه استفاده کاربران را به آنها بفهمانند.

اگر سازمان ها بتوانند فضایی را برای کارکنانشان فراهم بیاورند تا به طور موثر و مثبت بر کارکنان خود اثر بگذارند، آنها میتوانند تاثیرات درازمدت مثبت آنرا بر سلامت کارکنان و محیط کاری و کارکنان بیشتر و با رضایت بیشتری درگیر کار می شوند که نتیجه آن بهبود عملکرد سازمان است.   

تلفن : 88623025 021

فکس : 89775462 021

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به
شرکت آکاژو می باشد. 1398

آدرس: تهران، ملاصدرا، شیرازی شمالی، دانشور
شرقی، 
برج دانشور، واحد 4 بی